Call of Duty: Mobile – recenzja współtworzona

Miniatura Call of Duty: Mobile – recenzja współtworzona Call of Duty: Mobile – recenzja współtworzona

Call of Duty: Mobile jest mobilną wersją gry „Call of Duty”, należącą do bardzo popularnej serii gier FPS. W trybie pierwszoosobowym przeżywamy niesamowicie ekscytujące i wciągające wrażenia podczas rozgrywki. Gra oferuje wiele trybów gry, w tym tryb multiplayer, który wydaje się nam najbardziej zabawny. Wersja mobilna wydaje się być świetnym pomysłem, zwłaszcza że dzięki niej możemy doświadczyć emocji związanych z tą grą, gdziekolwiek się znajdujemy.

Call of Duty:Mobile

Popularność

Gra została opracowana przez TiMi Studio Group, a następnie wydana przez Activision na systemy Androida i iOS. Gra została wydana 1 października 2019 roku, stając się jedną z największych premier gier mobilnych w historii. Przyniosła ogromne zyski twórcom, osiągając aż 270 milionów pobrań w ciągu roku. Niewątpliwie Call of Duty: Mobile zapewniło marce jeszcze większą popularność. Jej szczyt przypadł na pierwszy kwartał 2021 roku. Odnotowano wówczas ok. 150 milionów graczy. Nie da się ukryć, że z roku na rok po grę sięga coraz mniej użytkowników. Jednak nie oznacza to, że gra świeci pustkami. Nadal możemy znaleźć wirtualnego kompana do wspólnej rozgrywki.

Call of Duty:Mobile

Rozgrywka, tryby i mapy

Call of Duty: Mobile to po prostu mniejsza odsłona Call of Duty. Jej najważniejszym elementem jest rozgrywka w sieci z innymi graczami. Polega na tym, że wcielamy się w żołnierzy piechoty i jednostek specjalnych. W grze dostępnych jest wiele ustawień i opcji. Na samym początku należy wybrać jedną z dwóch metod sterowania: prosta lub zaawansowana. Prosta umożliwia automatyczne strzelanie, a zaawansowana daje pełną kontrolę i wymaga większej praktyki.

W grze nie brakuje rozmaitych map i trybów. Głównymi trybami są:

  • MULTIPLAYER, w którym łączymy się online z graczami.
  • BATTLE ROYALE, gdzie gracze walczą ze sobą na obszarze, który stopniowo się kurczy, a zwycięzca to ten, który pozostanie na polu walki jako ostatni.
  • ZOMBIE, w którym głównym celem jest przeżycie i wyeliminowanie hordy przeciwników zombie.

Oprócz tego w multiplayerze mamy do wyboru jeszcze mniejsze tryby m.in.: Frontline, w którym gracze dzielą się na dwie drużyny, a celem jest zabicie wszystkich członków drużyny przeciwnej. Zwycięzcą zostaje drużyna, która osiągnie limit punktów lub będzie miała ich najwięcej po upływie czasu. Team Deathmatch to tryb, w którym dwie drużyny walczą ze sobą, a drużyna, która na koniec meczu ma największą liczbę zabitych — wygrywa. Search & Destroy polega na tym, że jedna drużyna przechodzi do ofensywy, a druga do defensywy. Drużyna atakująca musi podłożyć bombę w jednym z dwóch wyznaczonych miejsc, podczas gdy drużyna broniąca stara się im to uniemożliwić. Jeśli bomba zostanie podłożona, drużyna broniąca musi ją rozbroić, zanim wybuchnie, a drużyna, która wygra 6 rund, zostaje zwycięzcą. Kill Confirmed, gdzie gracze zbierają pozostałości po poległych, aby potwierdzić zabójstwo. Drużyna przeciwna również może je zbierać i zdobywać punkty dla siebie. Gunfight, w którym gracze 2x2 otrzymują losowe wyposażenie i muszą się wzajemne wyeliminować. Drużyna, która wygra 6 rud, otrzymuje zwycięstwo. Łącznie jest ich aż 8.

Battle royale daje nam dodatkowo możliwość wyboru 5 klas:

DISRUPT

  • umiejętność pasywna: po aktywacji umiejętności zwiększa się prędkość ruchu
  • postacie: Trickster – przyspiesza swoje ruchy i rozstawia 2 hologramy, mylące przeciwników, Trap Master – zastawia pułapki, które spowalniają wrogów, Smoke Bomber – generuje dym na wdanym obszarze, który może oznaczać wrogów, Hacker – zakłóca mini mapy wszystkim wrogom znajdującym się w pobliżu, Rewind – pozwala graczom teleportować się do miejsca sprzed 8 sekund

STEALTH

  • umiejętność pasywna: redukuje odgłosy poruszania się
  • postacie: Ninja – wystrzeliwuje hak z linką, który przyciąga do celu, Poltergeist – na krótki czas staje się prawie niewidzialny, Pumped – posiada umiejętność „power jumping” i zyskuje więcej azotu, Quick Strike – blokuje nadlatujące pociski i zadaje obrażenia wrogowi

SUPPORT

  • umiejętność pasywna: skraca czas regeneracji i wskrzeszania
  • postacie: Medic – rozkłada apteczkę, leczącą na sporym obszarze, Refitter – roznosi pakiety wyposażenia dla siebie i członków drużyny

DEFENSE

  • umiejętność pasywna: zmniejsza obrażenia wybuchowe i wpływ negatywnych statusów
  • postacie: Defender – rozkłada tarczę, która powoduje efekt huku błyskowego, Desperado – umieszcza osłoniętą wieżyczkę i walczy pistoletem po powaleniu, co przywraca go do życia, Spotter – uruchamia klasterowy atak powietrzny na dany obszar, Igniter – posiada worek, który pluje smołą

TRACKER

  • umiejętność pasywna: kroki wroga słychać z daleka
  • postacie: Scout – wystrzeliwuje sensor, który ujawnia pozycję wrogów, Clown – przyzywa zombie, które atakują wrogich graczy, Mechanic – przyzywa drona, który zakłóca działanie gadżetów wroga, Airborne – używa katapulty, która wyrzuca całą drużynę w powietrze i pozwala szybowanie w kombinezonie, Ravager Launcher – rozmieszcza „wyrzutnię niszczycieli”, która namierza wrogów i ich pojazdy

Gra oferuje również sporą ilość różnych i ciekawych map m.in.: Killhouse, Rost, Crash, Nuketown 2, Hijacked – w trybie multiplayer, Nuclear Plant, Farm, Bus Station, Heat, Sakura – w trybie battle royale.

Mapa Killhouse

Mapa Nuclear Plant

Bronie w grze

Gra oferuje różnorodne bronie, wyposażenie i atuty do wyboru, pozwalając graczom dostosować zaopatrzenie i styl gry. Oto kilka broni, którymi miałyśmy okazje grać podczas wspólnej rozgrywki:

M4

To standardowa broń szturmowa, którą mamy okazje użyć podczas rozgrywki. Ma duży wybór dodatków i można go zbudować tak, aby działał, jak pistolet maszynowy średniego zasięgu.

Broń M4

Koshka

To karabin snajperski, o bardzo częstej powtarzalności. Posiada wysoką celność i zadaje duże obrażenia.

Broń Koshka

Krig 6

Karabin szturmowy o zaokrąglonej obudowie jest całkiem wytrzymały i stabilny. Najbardziej skuteczny był przy walce o średnim dystansie.

Broń Krig 6

Z czego zabłysnęli najpopularniejsi bohaterowie gry:

ALEKS MASON

Jest agentem CIA i emerytowanym kapitanem Marine Force Recon, ponieważ w przeszłości był członkiem oddziału zabójców, odbywał misje w Laosie, Wietnamie i na Kubie.

ALEKS MASON

DAWID MASON

To członek SEAL Team Six oraz syn wyżej wymienionego agenta CIA Alexa Masona. Jest dowódcą porucznikiem, który szybko awansował, aby nadzorować Siły Uderzeniowe J-SOC.

DAWID MASON

JOHN PRICE

To postać pochodząca z brytyjskich sił specjalnych. Jest przywódcą zarówno Bravo Team, jak i Task Force 141. Okrył się sławą, gdy odebrał życie popularnemu handlarzowi bronią Zachajewa i jego następcę Makarowa.

JOHN PRICE

SIMON „GHOST" RILEY

Ta postać jest zastępcą dowódcy Task Force 141. Stał się rozpoznawalny poprzez swoją ikoniczną kominiarkę z czaszką. Stąd też pochodzi jego ksywka „Ghost”. Poprowadził grupę uderzeniową do przeszukania kryjówki ultranacjonalisty Makarowa w celu zdobycia bezcennych informacji.

SIMON „GHOST" RILEY

THOMAS MERRICK

Został dowódca polowym w 2027 roku. Zasłynął podczas operacji Sand Viper, broniąc cywilnego szpitala przed ponad pięcioma setkami wrogich myśliwców z zaledwie sześćdziesięcioma operatorami.

THOMAS MERRICK

Apionty

Call of Duty: Mobile jest bardzo dobrze nam wszystkim znaną grą. Podczas rozgrywki towarzyszyły mi spore emocje i wiele adrenaliny. Cel gry z gatunku FPS jest jasny i sterowanie postacią nie sprawiało mi większych problemów. Gra posiada wiele trybów, klas postaci i wyposażenie, co jest dużym urozmaiceniem. Częste aktualizacje dodają rozgrywce co rusz nowe elementy, sprawiając, że nawet po tylu latach od wydania jest ciekawa do eksploracji. Grafika według mnie nie jest powalająca. Niektóre elementy mapy mogły być bardziej dopracowane. W trybie wieloosobowym mamy wiele różnych map, dzięki którym gra nie jest aż tak nudna. Muzyka i dźwięki są również dobrze dopasowane do akcji, co dodaje emocji i intensywności do rozgrywki. Pozytywną cechą charakterystyczną tej gry jest również to, że jest to gra free-to-play, co oznacza, że można ją pobrać i grać bez ponoszenia kosztów. Jednakże jest też możliwość zakupów w aplikacji, które zdecydowanie upraszczają akcje gry. Podczas podróży jest ona super możliwością spędzenia czasu ze znajomymi i nie tylko. Muszę przyznać, że jest to jedna z lepszych gier typu first-person shooter, która została udostępniona na urządzenia mobilne – jest ona bardzo wciągająca. Podsumowując, Call of Duty: Mobile to świetna gra dla fanów serii i strzelanek pierwszoosobowych. Z pewnością, jeśli jesteś fanem serii „Call of Duty" lub po prostu lubisz gry FPS, to ta gra na pewno przypadnie Ci do gustu. Dzięki wciągającej rozgrywce i regularnym aktualizacjom ta gra oferuje ekscytujące wrażenia, którymi możesz się cieszyć, gdziekolwiek jesteś.

Vecinarosa

Muszę przyznać, że nie myślałam, że Call of Duty: Mobile dostarczy mi tyle funu. Do gier tego typu przeważnie unikałam urządzeń mobilnych, ponieważ miałam wrażenie, że jak zwykle zawiodę się sposobem sterowania lub płynnością. Jednak przy tej grze pozytywnie się zaskoczyłam. Sterowanie postacią jest w tym przypadku bardzo łatwe i wygodne. Gra chodziła płynnie i ani razu mi się nie zawiesiła, co sprawiło, że zyskała u mnie kolejnego plusa. Wydaje mi się, że w tej grze trudno się znudzić. Możemy wybierać spośród wielu rodzajów trybów, wyposażenia, map, klas postaci. W trybie battle royale możemy bawić się, próbując różnych klas naszej postaci i przemierzać rozległą mapę. Multiplayer jest bogaty w zróżnicowane mapy i tryby. Osobiście dobrze się bawiłam, grając w obu trybach, jednak gdybym miała wybierać, to myślę, że multiplayer był trochę ciekawszy. Mecze w tym trybie są dość wciągające. Kolejną rzeczą, która mi się podoba w Call of Duty: Mobile jest to, że jest to gra free-to-play. Oczywiście można wzbogacać grę, dokonując zakupów w aplikacji, ale myślę, że bez tego też da się obejść. Jeżeli chodzi o oprawę graficzną, to uważam, że jest dosyć ładna i przyjemna dla oka, ale umówmy się, nie jest idealna. Fajnie by było, gdyby niektóre elementy zostały dokładniej dopracowane. Nie mam za bardzo zastrzeżeń co do dźwięku czy muzyki. Uważam, że jest dosyć dobrze dopasowana do rozgrywanych akcji, jednak o wiele lepiej gra się z podłączonymi słuchawkami. Ułatwia to np. wychwycenie kroków zbliżającego się rywala. Podsumowując, Call of Duty: Mobile pozytywnie mnie zaskoczyło. Myślę, że przypadnie do gustu każdemu, kto jest fanem gier FPS. Oferuje sporo możliwości i do tego wciąż jest wzbogacana przez różne aktualizacje, co sprawia, że gra jest wciągająca i dostarcza wiele emocji podczas rozgrywki. Jej wielką zaletą jest to, że niezależnie od tego, gdzie jesteśmy, możemy spróbować swoich sił i dodatkowo świetnie się bawić wraz ze znajomymi.

Podsumowanie

Zalety

  • Łatwe sterowanie
  • Możliwość pobrania bez opłat
  • Duża ilość zróżnicowanych trybów i map
  • Muzyka i dźwięk dodające emocji do rozgrywki
  • Możliwość modyfikacji postaci i wyposażenia


Wady

  • Mało dopracowana oprawa graficzna
  • Płatne zakupy w aplikacji

8.0 Dobra

Vecinarosa

Lubię grać w gry symulacyjne i przygodowe. Oprócz tego słucham dużo muzyki.