Polska branża gier komputerowych ma wiele do zaoferowania. Od lat nieustannie się rozwija i zdobywa coraz większe uznanie na globalnym rynku. Coraz więcej zagranicznych wydawców jest zainteresowanych współpracą z polskimi deweloperami i ponad 95% rodzimych tytułów tworzonych jest na eksport. W tym artykule chcemy przedstawić Wam kilka polskich tytułów, które podbiły serca graczy na całym świecie.
SUPERHOT
SUPERHOT to nietypowa gra FPS z 2016 roku, opracowana przez łódzkie studio SUPERHOT Team. Charakteryzują ją proste założenia – czas płynie tylko, gdy się poruszasz. Oznacza to, że postacie oraz inne obiekty znajdujące się na planszy poruszają się, jeśli gracz również zdecyduje się wykonać ruch. Tytuł stał się hitem i do tej pory otrzymuje bardzo pozytywne oceny. Gra jest również bardzo popularna wśród użytkowników gogli wirtualnej rzeczywistości przez co SuperHot VR stał się jednym z lepiej sprzedających się tytułów na tych platformach.
Dying Light
Kolejną popularną polską grą jest Dying Light. Produkcja z 2015 roku opracowana przez studio Techland należy do tych, o których trudno było nie usłyszeć. Dying Light to pierwszoosobowa gra akcji utrzymana w klimatach survival horroru, osadzona w postapokaliptycznym świecie opanowanym przez krwiożercze zombie. Tytuł został doceniony podczas Global Game Awards i otrzymał nagrody w kategorii: „Najlepszy system kooperacji”, „Najlepsza gra-horror” oraz „Najlepsza akcja”. Więcej o samej grze możecie przeczytać w naszym artykule – Dying Light - połączenie zombie horroru i akcji w doskonałej oprawie.
Layers of Fear
Warto również wspomnieć o Layers of Fear od studia Bloober Team. Zapoczątkowana w 2016 roku seria gier zyskała dużą popularność i z czasem doczekała się większych i mniejszych kontynuacji. Layers of Fear jest horrorem psychologicznym rozgrywanym z perspektywy pierwszej osoby oraz skupiającym się na eksploracji i historii.
This War of Mine
Nie można zapomnieć także o This War of Mine. Opracowana i wydana przez studio 11 bit studios w 2014 roku gra opowiada o wydarzeniach z lat 90., które rozegrały się podczas oblężenia Sarajewa. Gracz staje na czele grupki cywilów, starających się przeżyć w oblężonym mieście, zmagając się przy tym z brakiem żywności, lekarstw i ciągłym zagrożeniem. Gra zyskała taką popularność, że koszty jej produkcji zwróciły się w ciągu pierwszych dwóch dni od premiery.
Wiedźmin 3: Dziki Gon
Na koniec naszej listy nie mogło oczywiście zabraknąć produkcji CD Projekt RED z 2015 roku, czyli Wiedźmin 3: Dziki Gon. Jest to chyba najpopularniejsza gra, która została stworzona przez Polaków. Tytuł stanowi część serii Wiedźmin bazującej na twórczości Andrzeja Sapkowskiego. Wiedźmin 3: Dziki Gon to produkcja z gatunku action RPG, w której gracze wcielają się w Geralta z Rivii, a jego zadaniem jest odnalezienie Ciri, czyli przybranej córki obdarzonej mocą zdolną uratować świat lub pogrążyć go w ruinie. Gra została wielokrotnie doceniona i nagrodzona podczas wydarzeń na całym świecie.
To oczywiście nie wszystkie gry z kraju nad Wisłą, które zachwyciły graczy na całym świecie. Polskie studia nieustannie się rozwijają i tworzą nowe, ekscytujące tytuły, o których z pewnością będzie głośno na globalnym rynku.