Pyrkon to największe wydarzenie w Polsce dla fanów wszelkiej fantastyki i nie tylko. Co roku tysiące ludzi zjeżdża do Poznania, by wziąć udział w tym wyjątkowym wydarzeniu, w zeszłym roku było ich ponad 50 tysięcy!
W tym roku Pyrkon odbywa się 14-16 czerwca 2024 roku.
Na miejscu spotkasz masę cosplayerów z przeróżnych fandomów, pójdziesz na prelekcje dzielące się wiedzą nie tylko fantastyczną, posłuchasz koncertów, spotkasz ukochanych autorów, jak i smacznie zjesz, wszystko w jednej lokalizacji.
Piszę ten artykuł jako osoba, która była już na 5 edycjach Pyrkonu i co roku wracam z taką samą ekscytacją!
Historia Pyrkonu
Pyrkon ma miejsce od 2000 roku, w tym roku będzie 23 edycja. Organizowany jest przez Stowarzyszenie Klub Fantastyki „Druga Era”. Nazwa tego konwentu wzięła się od poznańskiego słowa na ziemniaka - pyra.
Pyrkon na początku był małym, miejscowym konwentem, na który przyszło tylko 500 osób. Odbywał się w szkole podstawowej, lecz z roku na rok przybywało coraz więcej osób. W 2011 roku został przeniesiony na Międzynarodowe Targi Poznańskie, gdzie odbywa się do dzisiaj. Obecnie Pyrkon zajmuje 75 000 m² powierzchni! Każdy kąt jest zagospodarowany i pełen ludzi.
Konwent ten zaczął jako zlot fanów fantastyki i chociaż dalej odbywa się pod tą nazwą, obecnie jest wydarzeniem dla fanów wszelkich mediów, w tym gier, seriali, książek, komiksów, i nie wszystkie te rzeczy muszą być powiązane z fantastyką.
Atrakcje
Dobra, dobra, Pyrkon jest popularny, ale co tak naprawdę mogę tam znaleźć?
Wystawcy - ponad 300 wystawców, którzy sprzedają wszelkie gadżety związane z kulturą geekową. Znajdziecie tam różne plakaty, naklejki, ubrania, ale też repliki broni. Szczególną popularnością cieszą się katany. Wystawcy mają dwie hale: w jednej spotkamy dużych wystawców, którzy sprzedają często sprowadzane z zagranicy produkty, jak i wydawnictwa książek oraz planszówek. Druga hala zapewnia miejsce dla twórców rzemiosła oraz innych mniejszych firm. Są to zazwyczaj pojedyncze osoby sprzedające swoje ręcznie robione/rysowane dzieła, znajdziemy więc tam masę rzeczy, których nie znajdziemy nigdzie indziej.
Maskarada - jest to konkurs cosplay, na którym możemy zobaczyć najlepszych twórców w Polsce. Są to stroje, które powalają z nóg swoimi detalami. Poza maskaradą na całym terenie znajdziemy cosplayerów w różnych grupach wiekowych. Nie wstydź się podejść i poprosić o zdjęcie - jest to dla cosplayera ogromna pochwała! Pamiętaj jedynie, by nie przeszkadzać twórcom, kiedy jedzą lub widocznie się spieszą.
Strefa Cosplay
Prelekcje - są to wykłady, ale nie zniechęcajcie się, nie uśpią nas tak jak na uczelni czy też w szkole. Tematy prelekcji są podzielone na kilkanaście kategorii, od cosplayu, przez anime, kończąc na RPG. Zapewniam, że każdy znajdzie coś dla siebie. Program prelekcji znajdziecie tutaj: https://pyrkon.pl/program-pyrkonu/
Wioski - są to stoiska, na których poczujemy klimat różnych światów. Popularna jest wioska Star Wars, w której możemy usiąść w Kantynie, wioska Project: League, gdzie możemy spotkać cosplayerów z gier Riot, takich jak LoL czy Valorant, oraz wiele więcej!
Planszówki - w tej strefie możemy za darmo zagrać w przeróżne planszówki. Nawet jeśli jesteśmy w pojedynkę, możemy znaleźć ekipę dla siebie dzięki systemowi balonika - bierzemy balonik przy wypożyczalni planszówek i przywiązujemy go do krzesła, co oznacza poszukiwanie gracza.
Strefa gamingowa - jest to hala przeznaczona dla graczy komputerowych czy też konsolowych. Możemy wypróbować wiele gier na różne platformy, jak i wziąć udział w turnieju. Dostępne są dla nas najnowsze komputery, jak i sprzęt retro, szczególnie popularne są gry rytmiczne.
Konsole Retro
Koncerty - na dworze pomiędzy halami znajduje się scena koncertowa. W tym roku odbędą się koncerty: Szymi Szyms, Opał, Svita, Daj Ognia, Laboratorium Pieśni, Ryczące Dwudziestki, Faun, Nocny Kochanek, Zenek Kupatasa, HER OWN WORLD, Percival Shuttenbach, SMKKPM, MindaRyn, BURNOUT SYNDROMES, Chór All Fine, B1/Wonderz, JEREMIAH KANE, Orkiestra Miasta Poznania, Marta Burdynowicz i Marcin Januszkiewicz.
Koncert Percivala
Warsztaty - nauczysz się wiele o rękodziele, pomalujesz samemu figurki, nauczysz się haftować i wiele więcej!
...i wiele więcej!
Nocleg i dojazd
Nocleg w Poznaniu niestety drożeje w trakcie trwania konwentu. Wiele hoteli jest rezerwowanych już rok wcześniej. Od zeszłej edycji wprowadzony został Pyrcamp, obozowisko z łatwym dojazdem, specjalnie dla uczestników. Dużo osób decyduje się również na nocleg w miejscowościach bliskich Poznania.
Teren Targów Międzynarodowych znajduje się kilka minut pieszo od dworca Poznań Główny. Komunikacja miejska, w tym tramwaje i autobusy, jest darmowa za okazaniem wejściówki na Pyrkon.
Odbiór wejściówek odbywa się w kasach otwartych od 12:00 w piątek do 15:00 w niedzielę – całodobowo.
1) W Wejściu Wschodnim i Zachodnim następuje wymiana biletów z przedsprzedaży. Wymiana działa w czwartek w godzinach 9:00-19:00 i w piątek od 12:00.
2) Osobne miejsce wymiany biletów dla Pakietów Specjalnych znajduje się w Wejściu Zachodnim.
3) W Wejściu Północnym znajdują się kasy do sprzedaży biletów oraz organizowany jest odbiór identyfikatorów dla wszystkich twórców Pyrkonu (gżdacz, program, gość, media, partner, współpraca).
Po otrzymaniu identyfikatora możecie wchodzić i wychodzić dowolnym wejściem, tyle razy ile potrzebujecie.
Na koniec
Czy jesteś oddanym fanem, czy ciekawym nowicjuszem, Pyrkon obiecuje niezapomniane przeżycia. Dołącz do nas na Pyrkonie 2024 i pozwól swojej wyobraźni wzbić się na nieznane wysokości!
Do zobaczenia w Poznaniu!