Zapewne każdy z Was spróbował solo przygody w Minecraft. Ale w grzej tej równie dobrze gra się ze znajomymi! Być może kiedyś zastanawialiście się, jak stworzyć miejsce do wspólnej zabawy z przyjaciółmi. Nie jest to wcale takie trudne i może być zupełnie darmowe.
Alternatywy
Tutaj pokażemy, jak założyć serwer z typowym światem Minecraft, do którego mogą dołączyć też Wasi znajomi. Nie jest to instrukcja tworzenia serwera dla mas i z różnymi atrakcjami czy systemami - wymaga to sporej wiedzy i czasu.
Jeśli jednak chcecie mieć ze znajomymi trochę bardziej rozszerzone doświadczenie i nie tworzyć własnego serwera, świetnym pomysłem jest dołączenie do gotowego, jak np. HyPixel. To tak naprawdę zupełnie osobna gra stworzona w Minecraft.
Tworzenie serwera
Pierwszy krok do stworzenia własnego serwera!
W tej instrukcji stworzymy serwer na stronie aternos.org. Jest to popularne, działające narzędzie do tego celu i oferuje język polski. Istnieją oczywiście inne, rozejrzyjcie się po sieci, jeśli chcecie!
- Wejdźcie na stronę i kliknijcie przycisk “Graj”.
- Na początku musicie się zarejestrować/zalogować. Można to też zrobić przy pomocy konta Google. Wybierzcie nazwę użytkownika.
- Klikamy “Stwórz Serwer”. Następnie możemy wybrać, czy chcemy stworzyć serwer w edycji Java czy Bedrock Edition. Ja skorzystam z Java.
- Po kliknięciu “Stwórz” serwer będzie gotowy!
Personalizacja
Zakładka Opcje na stronie ateros.org
Adres serwera
Domyślnie adres serwera będzie zawierał Waszą nazwę użytkownika z Aternos. Wchodząc w zakładkę “Opcje” po stworzeniu serwera, możecie je zmienić i nie tylko to! Zawsze jednak w nazwie domenowej będzie końcówka aternos.me. Możecie także dostosować opis serwera, który wyświetla się pod adresem.
Ustawienia
W “Opcjach” znajdziecie też inne możliwości, większość z nich jest dosyć jasna. Wyjaśnimy kilka mniej klarownych.
Liczba miejsc - Domyślnie ustawiona jest na 20. Oficjalnie Aternos nie ma limitu graczy. Jednakże darmowy serwer po prostu nie udźwignie zbyt dużo użytkowników na raz. Pojemność zmniejszają wszelkiego rodzaju dodatkowe zasoby, jak np. mody. Można założyć, że serwer vanilla pomieści około 30 graczy na raz bez problemów. Raczej radzilibyśmy grać w mniejszych grupkach.
Biała lista/Whitelist - Umożliwia stworzenie listy graczy, którzy będą mieli dostęp do Waszego serwera. Może się przydać, jeśli Wasz serwer jest dla Was bardzo drogocenny i chcecie go uchronić przed atakami obcych! Po włączeniu tej opcji, udajcie się do zakładki “Gracze”→Biała Lista. Tam możecie wpisać nicki wybranych osób. Pamiętajcie o dodaniu również siebie!
Cracked - Umożliwia lub blokuje dołączenie graczom, którzy nie mają oryginalnego konta Minecraft.
Ochrona spawnu - Definiuje odległość od spawnu serwera w obrębie, którego mogą budować tylko operatorzy. Operatorów dodacie w zakładce “Gracze”→Operatorzy serwera.
Główna strona serwera
Silnik
Aternos oferuje sporo silników dla Waszych serwerów. Są to stworzone przez deweloperów wersje z różnymi dodatkami, które umożliwiają Wam przez to więcej działań. Jednym z popularniejszych i przydatnych dla przeciętnych użytkowników może być silnik “Forge”, które pozwala na prawidłowe działania wielu modów.
Modpacks
W zakładce Silnik znajdziecie także przycisk “Modpacks”, a pod nim kryje się moc paczek modyfikacji z różnych stron internetowych. Jest ich mnóstwo, a instalacja większości przez Aternos powinna być dosyć prosta. Lecz, czy powinniście je dodawać do swojego serwera to już kwestia indywidualna!
Wersja
Wersję zmienicie na głównej stronie obsługi Waszego serwera.
Zapraszanie i działanie
Aby Wasi znajomi mogli dołączyć do serwera, wystarczy, że podacie im IP/Adres. Jeśli włączyliście Białą Listę, musicie oczywiście ich tam dodać, w przeciwnym razie zostaną od razu wyrzuceni.
Co ważne, Wasz serwer nie działa cały czas. Musicie go włączyć za pomocą przycisku “Uruchom” na głównej stronie. Wasi znajomi mogą tam przebywać bez admina. Zazwyczaj serwer automatycznie wyłącza się, jeśli przez jakiś czas nikt na nim nie przebywa. Wtedy admin musi go włączyć ponownie (jak, np. śpi, no to trochę przypał, nie pogracie).
Mamy nadzieję, że ten poradnik dał Wam pewne pojęcie o tworzeniu serwera oraz wyjaśnił kilka potrzebnych informacji! Bawcie się dobrze!
Do zobaczenia!